Yeni Bir Böbrek, Yeni Bir Hayat

Kronik (müzmin) bir hastalıkla yaşamak, yaşamak zorunda kalmak her insan için çok zor ve yıpratıcı bir durumdur. Kronik hastalıklar sadece hastayı değil, onun tüm ailesini ve sosyal çevresini de etkilemektedir. Bundan dolayı kronik hastalıklar, özellikle böbrek yetmezliği çok önemli bir toplumsal sorundur. Böbrek nakliyle kronik böbrek yetmezliğinden kurtulan ve hayata tutunan tüm hastaların ortak özelliği şudur: Hemen hepsi iki doğum günü kutlar; biri dünyaya geldikleri tarih, diğeriyse nakil sayesinde yeniden sağlıklı yaşamaya başladıkları gün. Kimi zaman ikinci hayatlarını onları çok seven bir yakınları hediye eder, kimi zaman da yaşama gözlerini kapasa da bağışladığı böbreğiyle daima hatırlanacak, dualarda hep yaşayacak tanımadıkları bir hayırsever. İşte bu yüzdendir ki, onlara böbreğini bağışlayan kişiye tüm dualarında, dileklerinde ayrı bir yer verirler.


Dualarda, dileklerde daima olacak diğer kişilerse doktorlar, naklin gerçekleşmesi için elinden geleni yapan uzmanlardır. Çünkü hem naklin başarısında hem de nakille başlayan bu yeni süreçte hastanın sağlıklı ve uzun yaşamasında sağlık ekibi ve nakil merkezi çok önemli rol oynar. Bu ikinci hayatta, hastalar için nakil merkezi ikinci ev, sağlık ekibi ikinci aile olur.

İşte bu sorumluluğu kabul etmenin ilk şartı, engin deneyimli ve usta bir ekip olmaktan geçer. Sağlık ekibinin başarısını tamamlayan en önemli parametre ise, en iyi ekipmanla donatılmış, en güncel teknolojiye sahip hastanedir.

Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi ekibi olarak bu sorumluluğu her an yüreğimizde hissediyoruz. Size ve daha nicelerine ikinci hayatlar kazandırmak, ikinci aileniz olmak için yanınızdayız.