1. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
  2. KURUMSAL

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİMİZ


Koç Üniversitesi Hastanesi Ve Zeytinburnu Belediyesi İşbirliğiyle “Sağlık Elde Başlar” Projesi

Koç Üniversitesi Hastanesi, Zeytinburnu Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen “Sağlık Elde Başlar” projesi, 4. yılında da çocuklara içinde bulunduğumuz pandemi döneminde daha da önem kazanan el, tırnak temizliği ve doğru el yıkama alışkanlığı kazandırılması konusunda bilinçlendirme çalışmalarına devam etti. Zeytinburnu Haluk Ündeğer İlkokulu’nda düzenlenen eğitime, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Koç Üniversitesi Başhekim Yardımcısı Dr. Özgür Gözer ve Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Süda Tekin katıldı. 2020 yılının ilk döneminde uygulanmaya başlanan projeyle, 14 ilköğretim okulunda 5.000 çocuğa ulaşıldı.
 
 
 

Kınalıada Çevre Temizliği

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları çatısı altında hizmet veren Amerikan Hastanesi, Koç Üniversitesi Hastanesi, MedAmerikan Tıp Merkezi ve Bodrum Amerikan Hastanesi olarak, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak amacıyla, çevre dostu uygulamalara büyük önem vererek çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz.


Bu kapsamda, Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları olarak “Turmepa - Deniz Temiz” ile geliştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde, Kınalıada’da bulunan ön kıyı bölgesini temizlemek üzere buluşuyoruz.

 


Koç Üniversitesi Hastanesi’nden “Özel Hastane Sınıfı”

Hastanede ya da evde uzun süre tedavi gören çocukların eğitim hakkından faydalanabilmeleri amacıyla başlatılan “Öğretmenim Elimi Tut” projesi kapsamında hayata geçirilen Koç Üniversitesi Hastanesi’nin “Özel Hastane Sınıfı”, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle açıldı. 

İdeal hastane sınıfı kriterlerine göre düzenlenen ilk vakıf üniversitesi hastane sınıfının açılış törenine, Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Koç Üniversitesi Hastanesi Medikal Direktörü Dr. Erdal M. Aksoy, Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cansın Saçkesen ve Koç Üniversitesi Hastanesi Çocuk Psikoloğu Aslıhan Özcan ile Koç Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören çocukların velileri katıldı.
“Özel Hastane Sınıfı”nda, uzun süreli tedavileri nedeniyle eğitim süreçlerine dahil olamayan çocukların eğitime hastane ve evde erişimleri amaçlanıyor. Projeyle, hastanelerin ilgili servislerinde hastane sınıflarının açılması, bu sınıflarda erken çocuklukta aile danışmanlığıyla başlayıp, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitimlerin devam edebilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenlerin görevlendirilmesi hedefleniyor.Arkadaşım Diyabet - Onlıne Kamp

Her yıl İznik’te Diyabetli Çocuklar Vakfı ve Koç Üniversitesi Hastanesi tarafından düzenlenen “Arkadaşım Diyabet Kampı”, pandemi nedeniyle düzenlenemedi. Bu yıl Instagram’a taşınan etkinlik sayesinde daha fazla sayıda çocuk ve aileye ulaşıldı.

Çocuk Endokrinolojisi, Diyabet ve Obezite Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun’un önderliğinde bir hafta boyunca gerçekleşen Online kampa 79 konuşmacı katıldı, 28 saat canlı yayın yapıldı. Yayınlar 58.923 kişi tarafından izlendi. İnteraktif şekilde gerçekleşen Online kampın hesabına 190.427 erişim sağlandı.
Kampın açılışını Türk şair, yazar, gazeteci ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın yaptı. Çocuklar, Oyuncak Müzesi’ni Sunay Akın’ın anlatımıyla gezme şansı yakaladı. Kamp boyunca sadece uzman isimler değil, Tip 1 diyabet hastası çocuklar ve aileleri de canlı yayınlarda kendi deneyimlerini anlatma fırsatı yakaladı.

Güncel diyabet teknolojilerinden diyabetik tatlı tariflerine, spor hareketlerinden resim yarışmalarına kadar adeta yan yana ve birlikteymişçesine geçen Online kamp sayesinde, yüzlerce Tip 1 diyabetli aile yalnız olmadığını hissetti ve doğru, güncel bilgilere kolaylıkla ulaştı.Hayvan Dostlarımızı Unutmuyoruz!

2020 yılı içinde, çevre ve atık yönetimi çalışmalarında, sosyal sorumluluklarımızı da göz önüne alarak Yemekhane’den artan fazla yemeklerimizi hayvan barınaklarına bağışladık ve evsel atık azaltımını sağladık.