Bugün Koç Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji Reanimasyon ve Ağrı Kliniğimizde anestezi bilimindeki gelişmeleri yakından takip ederek ekip çalışmasının önemini tam olarak özümseyen güçlü kadromuz, hastalarımızın ameliyat öncesi ve sonrasındaki süreci en güvenli şekilde geçirmesi için çalışıyor. Ayrıca ağrı çeken hastalarımız, en güncel teknolojiler kullanılarak tedavi ediliyor. Çoğu zaman ihmal edilen, ama ciddiye alınması gereken ağrılarımız, çok başarılı güncel tedavilerle kontrol altına alınabiliyor.

Baş ağrıları, bel ve boyun ağrıları, kanser ağrıları, kompleks bölgesel ağrı sendromları, vasküler ağrılar (damarsal yapıların ortaya çıkardığı sorunlar nedeniyle oluşan ağrılar) ve nöropatik ağrı sendromları; girişimsel ağrı tedavisine cevap veren başlıca kronik ağrı sendromları olarak sıralanıyor. Kliniğimizde uzmanlarımız, çağdaş ağrı tedavisi yöntemleriyle, birçok ağrı sendromunda ağrı iletimini geçici veya kalıcı olarak engelleyerek, hastalarımızın yaşam kalitesini yükseltebiliyor.

En üst düzeyde teknoloji ile donatılmış ameliyathane ve girişimsel işlem odalarımızda yılda on binin üzerinde hastaya hizmet veriliyor.

Bir eğitim kurumu olan hastanemizde, araştırma görevlilerinin aramıza katılmasıyla 2019 itibariyle tıpta uzmanlık eğitimi de başladı. Ayrıca ultrason, havayolu işlemleri, bölgesel sinir blokları gibi anesteziyoloji ilgili hekimlere yönelik pek çok kurs uzman eğitimcilerimiz tarafından düzenleniyor.

SIK SORULAN SORULAR

Kliniğimizde her türlü operasyon, tanı ve girişimsel işlemler için tüm yaş gruplarında anestezi verilmektedir.

Kliniğimizde işlemler ultrason eşliğinde yapılmakta, beyin ve kalp içini yakın izleme olanağı sunan monitörlerimiz kullanılmaktadır. Operasyon sırasında kalbin ekokardiyografik takibi de deneyimli doktorlarımız tarafından yapılmaktadır. Operasyonlar için gerekli tüm periferik sinir blokları ultrason eşliğinde yapılmaktadır.

Ayrıca kliniğimizde kronik ağrı ile ilgili tüm işlemler ve port kateter takılması işlemi yapılmaktadır.

Kısacası, anestezi uygulaması gerektiren her durumda modern teknolojik olanakları, sahip olduğumuz güncel bilgi ve deneyimli uzman kadromuzla birleştirerek üst düzeyde ve güvenli bir hizmet sunuyoruz.
Kliniğimizde her hasta anestezi polikliniğinde ya da yattığı serviste ameliyat öncesi değerlendirilir. Uzman doktorlarımız geçmiş ameliyatlarınızı, genel sağlık durumunuzu, kronik hastalıklarınızı, kullandığınız ilaçları, alerjilerinizi, yapılacak operasyonu, sizin tercihlerinizi ve diğer birçok faktörü göz önüne alarak sizin için en ideal anestezi ve ameliyat sonrasında ağrı kesme (analjezi) yöntemini seçerler. Bu amaçla detaylı bir değerlendirme ve muayenenin ardından bir dizi laboratuvar testi, tetkikler ve konsültasyonlar yapılır. Anestezi uzmanınız, ameliyat sürecinde dikkat etmeniz gereken konular hakkında sizi bilgilendirir ve sorularınızı cevaplar. Bu süreçte amacımız, ameliyat sürecinizin komplikasyonsuz, sağlıklı ve konforlu olmasını sağlamaktır.

Ameliyat günü hemşireniz eşliğinde, odanızdan yatağınızla birlikte ameliyat hazırlık bölümüne alınırsınız. Kimlik bilgileriniz, yapılacak ameliyatın çeşidi ve bölgesi, alerjileriniz, kronik hastalıklarınız gibi bilgiler size tekrar sorularak doğrulanır. Damar yolunuz açılıp gerekli görüldüğünde hafif bir sakinleştirici ilaç uygulanır. Tam donanımlı operasyon ve işlem odasında uygun anestezi tekniği ile operasyon başlatılır ve hasta güvenliği için ileri monitorizasyon cihazları ile beyin kalp akciğer vb. tüm hayati sistemlerin anestezi derinliği yakından takip edilir. İşlem sonrası hastamız uyandırılıp özel derlenme odasına alınır. Hasta odasına gönderilene kadar tüm hayati fonksiyonları ve ağrı durumu yakından takip edilir. Hastamız, odasına çıktıktan sonra da taburcu olana kadar ağrı ve gelişebilecek tüm komplikasyonlar açısında bir doktorumuzun da dahil olduğu ekibimiz tarafından takip edilir.
Kliniğimizde konjenital kalp cerrahisi, karaciğer ve böbrek transplantasyonu gibi özellikli cerrahi işlemler dahil olmak üzere tüm cerrahi işlemler için alanında deneyimli uzman hekimler tarafından genel ve rejyonel tüm anestezi uygulamaları yapılmaktadır. İleri endoskopik girişim ünitesi, girişimsel radyoloji, tanısal radyoloji, radyasyon onkolojisi, ağrısız doğum, tüp bebek birimlerinde ve her hasta için ayrılmış tam donanımlı ameliyat sonrası bakım ve derlenme ünitesiyle hizmet vermektedir. Ayrıca ameliyat öncesi hasta değerlendirme, ameliyat sonrası bakım ve ağrı ekibimiz ile hasta güvenliği temel ilkelerinin uygulanması sağlanmaktadır.