Hidradenitis Suppurativa Nedir ve Belirtileri Nelerdir?


Hidradenitis suppurativa koltuk altları, kasık, meme altı, anogenital bölge gibi genellikle sürtünmenin daha fazla olduğu farklı alanlarda iltihaplı sivilce benzeri lezyonlarla ortaya çıkar. Bu lezyonlar tekrarlayıcı özellik gösterebilir. Hastalığın şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermektedir, tek tük lezyonlarla tanı alanlar olduğu gibi geniş alanları tutan şiddetli lezyonları olanlar, hareket kabiliyetini engelleyecek kadar skarlarla seyreden hastalık da olabilmektedir. Hidradenitis suppurativa sık tekrarlayan ağrılı lezyonlarıyla ve oluşturduğu skarlarla yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Yapılan çalışmalara göre bu hastalığın tanısının konulması ortalama 7 yıl kadar gecikmektedir.
 

Hidradenitis Suppurativa Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, oluşumunda hem genetik hem de çevresel  özelliklerin rol oynadığı Kabul görmektedir. Hastaların yaklaşık üçte birinde birinci derece akrabalarda da benzer şikayetler vardır. Obezite ve sigara kullanımının hastalık şiddeti ile ilişkili olduğu bilinmektedir.


Hidradenitis Suppurativa Tanısı, Teşhisi Nasıl Koyulur?

Deneyimli bir klinisyen tarafından tipik lezyonların gözlenmesi ile tanı konur. Nadiren biyopsi alınması gerekli olabilir. Tanıyı destekleyici ya da tedavi yönlendirici kan tahlilleri gerekli olabilir. Gerekli durumlarda hastaların genetik analizleri de yapılabilmektedir.


Hidradenitis Suppurativa’ya Eşlik Eden Hastalıklar Nelerdir?

Hastalarda obezite, diyabet, artrit (özellikle spondiloartropatiler), akne grubu hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar ve depresyon görülebilmektedir. Hastaların bu hastalıklar açısından bilgilendirilmeleri ve sorgulanmaları önemlidir.


Hidradenitis Suppurativa Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hidradenitis suppurativa atak ve iyilik halleri ile seyreden kronik bir hastalıktır. Bu nedenle hastaların düzenli takibi gereklidir. Yaşam tarzı değişiklikleri önleyici tedavi olarak önemlidir.

Bazı durumlarda hastaların cerrahi tedavi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Kliniğimizde bu hastaların tedavisi uluslararası klinik kılavuzlar göz önüne alınarak plastik cerrahi ve rekonstruksiyon bölümünün de desteği ile multidisipliner olarak yürütülmektedir.