1. ANASAYFA
  2. BÖLÜMLERİMİZ
  3. KLİNİK LABORATUVARLAR VE MİKROBİYOLOJİ

KLİNİK LABORATUVARLAR VE MİKROBİYOLOJİ

Koç Üniversitesi Hastanesi Klinik Laboratuvarı nitelikli personeli, ileri teknoloji cihazları, gelişmiş altyapı ve laboratuvar olanakları ile alanında uluslararası düzeyde kabul gören kaliteye ulaşmış, Türkiye'nin önder laboratuvarları arasında yerini alıyor. Laboratuvarımız acil, yataklı tedavi ve poliklinik çalışmalarının taleplerini karşılayacak şekilde tasarlandı. Bünyesinde; biyokimya, hormon, hematoloji, akım sitometri, idrar, immünoloji, mikrobiyoloji ve moleküler mikrobiyoloji birimlerini barındırıyor. Mikrobiyoloji bölümü ise kendi içerisinde bakteriyoloji, viroloji, mikoloji ve parazitoloji olarak dört alt başlıkta hizmet veriyor.

Test çalışmalarında temel prensip olarak “Clinical Laboratory Standards Insitute (CLSI)” standartları izleniyor, çalışılan tüm testlerin analitik güvenilirliği; günlük olarak kullanılan birden fazla farklı iç kalite kontrol programı ile sağlanıyor. Dış kalite kontrol uygulamalarında ise başta College of American Pathologists (CAP) olmak üzere External Qality Assurance Services (EQAS), Klinik Biyokimya Uzmanları Eksternal Kalite Kontrol Programı (KBUDEK), United Kingdom National External Quality Assessment Service (UK NEQAS) ve T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kalite kontrol programları gibi farklı ulusal ve uluslararası programlar kullanılıyor. Aylık periyodlarda total analitik hata ve belirsizlik hesaplamaları yapılarak test performansları değerlendiriliyor.
 
Eylül 2014 tarihinden itibaren faaliyette olan laboratuvarımız, geniş bir test paneli ile hizmet veriyor ve bu panelimiz sürekli güncelleniyor. Koç Üniversitesi Hastanesi Klinik Laboratuvarı, son dönemde yaşadığımız COVID-19 pandemi sürecinde de SARS-CoV-2 PCR (reverse transcriptase–polymerase chain reaction) ve SARS-CoV-2 Antikor testlerini en erken uygulamaya başlayan laboratuvarlardan biri oldu. Aynı dönemde özellikle evden dışarı çıkmasında sakınca olan veya hastaneye gelmek istemeyen hastalarımız için evde kan alma hizmetimiz başladı.

Rutin laboratuvar testlerinin yapılmasının yanı sıra, hastanemizde yürütülen farklı alanlardaki bilimsel araştırmalara da hizmet sunulması, laboratuvar misyonumuzun bir parçasını oluşturuyor. Böylece hastanemizde ve üniversitemizde görev yapan birçok araştırmacıya destek sağlanıyor.

Koç Üniversitesi Hastanesi Klinik Laboratuvarı, VKV Sağlık Grubu’nun vizyonu ve misyonu doğrultusunda ileri teknoloji uygulamaları ve sürekli güncellenen test rehberi ile ülkenin önde gelen laboratuvarları arasındaki yerini daima korumayı hedefliyor.CBLOK CBLOK
M.Kat MKat
08:00 - 17:00 08:00 - 17:00
Pazartesi - Cuma Pazartesi - Cuma