Başta iltihaplı romatizmal hastalıklar olmak üzere, tüm romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıp dalı ‘romatoloji’ olarak adlandırılıyor. Romatoloji uzmanları ülkemizde iç hastalıkları ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtisası üzerine 3 yıl yan dal olarak romatoloji alanında eğitim alıyorlar.

Organ ve sistemleri etkileyen ağır romatizmal hastalıklar dahil, tanı ve tedavide gerekli tüm imkanlara sahip olan Koç Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Bölümümüz, deneyimli uzmanlarıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca radyoloji ve patoloji gibi romatizmal hastalıkların tanısında katkı sağlayan bölümlerimizin tecrübesi büyük önem kazanıyor. Bilhassa ultrasonografinin ayırıcı tanıda ve eklem içi tedavi uygulamalarında kullanılabilmesi, şikayetlerin kaynağının bulunup kısa sürede iyileşme sağlanabilmesi bakımından hastalarımızın yüzünü güldürüyor. Diğer taraftan gereğinde ‘Akciğer Romatizmal Hastalıklar Konseyi’ ve ‘Kas Hastalıkları Konseyi’ ile romatoloji, göğüs hastalıkları, patoloji, radyoloji, nöroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi ilgili bölümlerin bir araya gelebilmesi zor olgularının tanı ve tedavi sürecinin başarılı bir şekilde yürütülmesine imkan sağlıyor.  

İlgili Yazılar

SIK SORULAN SORULAR

İç Hastalıkları ve romatoloji uzmanlarımınız hizmet verdiği bölümümüzde hastalarımızın tanı ve tedavi süreçlerinin en ideal biçimde takibi amacıyla fizik tedavi, rehabilitasyon ve ortopedi bölümleriyle yakın iş birliği gerekebiliyor. 
 
Kas iskelet sisteminde ağrı, şekil değişikliği ya da kullanmakta zorlanma genel başvuru bulgularıdır. Bel ağrısı, el-ayak eklemlerinde ağrı sık görülür.

Ancak iltihaplı romatizmal hastalıklarda farklı sistemler de tutulabileceğinden bulgular çok değişken olabilir.
Ateş, kilo kaybı, deri döküntüsü, ayaklarda ya da vücutta ödem, kuvvet kaybı, tekrarlayan karın ağrısı ve tekrarlayan ağız yaraları da romatizma bulgusu olabilir.
  • İç hastalıkları bünyesinde yataklı servis
  • Biyolojik ilaç tedavisi uygulamaları
  • Eklem ultrasonografisi ile ayırıcı tanı
  • Eklem içi tedavi uygulamalar