1. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
 2. BÖLÜMLERİMİZ
 3. RADYOLOJİ

GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ KLİNİĞİ

Girişimsel radyoloji, radyolojik görüntüleme yöntemleri yani, ultrasonografi, anjiyo, tomografi ve seyrek olarak manyetik rezonans görüntülemeyi bir kılavuz olarak kullanarak tedavi yapan bölümdür. Tedavi işlemleri ameliyat değildir. Yapılan tedavilerin çoğu daha önce ameliyatla yapılan işlemlerdir ve girişimsel radyoloji tedavileri ile bu işlemler artık ameliyatsız yapılabilmektedir. Girişimsel radyoloji, kardiyoloji (sadece kalp hastalıkları) ya da göz hastalıkları gibi, bir tek organ ya da alan ile uğraşmaz. Vücudun her bölgesinde yapılan tedaviler vardır.

Girişimsel radyoloji tedavileri kalp damarları dışında vücuttaki tüm damar hastalıklarının tedavisini kapsar. Bunlar damar tıkanıklıkların açılarak (balon, stent ya da damar tıraşlama) tedavisi, damar anevrizmalarının anjiyo ile tedavisi, kanamaların giderilmesi, karaciğer tümörlerinin, miyom, prostat büyümesi gibi hastalıkların embolizasyon ile tedavilerini kapsar.

Girişimsel Radyoloji her organ ve tümörden yapılan iğne biyopsisi, apse drenajları, safra yolu ve idrar yolu tıkanmalarında geçici ya da kalıcı tedavileri sağlar. Özellikle karaciğer, kemik ve akciğer kanserlerinin bir kısmında kanser tedavisi yapar. Bacak varisi damar anomalilerinin (arter ya da venöz malformasyon) tedavisini yapar. Bu tedaviler anjiyo ile ya da anjiyosuz olabilir. Girişimsel tedavilerinin ortak noktası her işlemin küçük bir iğne deliğinden yapılması ve ameliyat gerekmemesidir. İşlemler sırasında ağrı tamamen kesilir ve hastalar ağrı hissetmez; tedavilerin çoğunda hasta aynı gün evine gönderilebilir. Tedavilerinde kullanılan malzemeler genellikle yüksek teknoloji içeren malzemelerdir.


Girişimsel Radyoloji tedavi işlemlerinin özellikleri:

Girişimsel radyoloji işlemleri amelyat değildir. Tüm işlemler küçük bir iğne deliğinen girilerek yapılır. Tedaviler ameliyathanede değil, girişimsel radyoloji odası ya da anjiyo odasında yapılır. Amelyat agöre belrigin avantajları vardır.
 • Narkoz yani genel anestezi gerektirmez.
 • Tüm tedaviler ince bir iğne deliğinden yapılır
 • Vücutta bıçak izi ya da yara izi kalmaz
 • Hastalar tedavi sonrası genel olarak aynı gün eve gönderilir
 • Teadvi riskleri ameliyata göre gebnelde daha azdır
 • Hastaların normal yaşamlarına dönme süresi daha kısadır.

Girişimsel Radyoloji tedavilerinde genel anestezi yani narkoz beyin anevrizması gibi büyük tedavilerde gerekebilir. Bunun dışında bir çok işlem sadece iğne girim noktasının (lokal) anestezisi ile yapılır. Bazı durumlarda işlem öncesi damardan sedasyon yapılarak rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaçlar verilir.Sedasyon iğne biyopsisi gibi basit işlemlerde bile heyecan, korku ya da endişe duyan hastaları çok rahatlatır. Tedavilerden sonra hastalar genellikel 2-6 saat arası gözlemde tutulur ve sonra evlerine gönderilir. Normal hayata dönmeleri genel olarak aynı gün ya da bir gün sonra olur.
 
BBLOK BBLOK
M.Kat MKat
08:00 - 17:00 08:00 - 17:00
Pazartesi - Cuma Pazartesi - Cuma

SIK SORULAN SORULAR

Girişimsel radyoloji işlemleri ameliyat değildir. Tüm işlemler küçük bir iğne deliğinen girilerek yapılır. Tedaviler ameliyathanede değil, girişimsel radyoloji odası ya da anjiyo odasında yapılır. Ameliyata göre belrigin avantajları vardır.
 
 • Narkoz yani genel anestezi gerektirmez.
 • Tüm tedaviler ince bir iğne deliğinden yapılır.
 • Vücutta bıçak izi ya da yara izi kalmaz .
 • Hastalar tedavi sonrası genel olarak aynı gün eve gönderilir.
 • Teadvi riskleri ameliyata göre genelde daha azdır.
 • Hastaların normal yaşamlarına dönme süresi daha kısadır.

Girişimsel Radyoloji tedavilerinde genel anestezi yani narkoz beyin anevrizması gibi büyük tedavilerde gerekebilir. Bunun dışında bir çok işlem sadece iğne girim noktasının (lokal anestezi) anestezisi ile yapılır. Bazı durumlarda işlem öncesi damardan sedasyon yapılarak rahatlatıcı ve ağrı kesici ilaçlar verilir.Sedasyon iğne biyopsisi gibi basit işlemlerde bile heyecan, korku ya da endişe duyan hastaları çok rahatlatır. Tedavilerden sonra hastalar genellikel 2-6 saat arası gözlemde tutulur ve sonra evlerine gönderilir. Normal hayata dönmeleri genel olarak aynı gün ya da bir gün sonra olur.