1. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
 2. BÖLÜMLERİMİZ

UYKU APNE POLİKLİNİĞİ VE UYKU LABORATUVARI

Koç Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Tıbbı Birimimizde öncelikle uykuda solunum bozuklukları (uyku apnesi) konusunda tanı ve tedavi hizmeti veriyoruz. Alanında uluslararası saygınlığa ve deneyime sahip uzman doktorumuzun liderliğinde 2019’dan bu yana faaliyetlerini sürdüren birimimizde uzmanımızla birlikte 3 uyku teknisyeni çalışıyor. Deneyimli ekibiyle hem klinik hem de araştırma alanlarında öncü çalışmalara evsahipliği yapan Uyku Tıbbi Birimi, ülkemiz dışında yurtdışından hastaların da tercih ettiği merkezler arasında yer alıyor.

Gündüz Uyku Apne Polikliniğimize başvuran hastalarımız için gerek görülürse tüm gece polisomnografi için Uyku Laboratuvarı’nda bir gece yatış planlanabiliyor. Ya da kardiyorespiratuvar uyku testi ile daha sınırlı veriler ışığında hastalarımızın evde uyku testleri yapılıyor. Şikayetlerinin zorluk derecesine, tercihlere ve tedavi konusundaki alternatiflere göre ekibimiz hangi tetkikin daha uygun olduğuna hasta ile birlikte karar veriyor.

Dünya standartlarında bir teknolojik altyapıya sahip birimimizin öne çıkan hizmet ve uygulamalarından bazıları şöyle sıralanıyor:
 • Portable cihazlar, tetkiklerin evde de yapılabilmesini mümkün kılıyor. Ayrıca hastanede uygulanaca ktetkikler öncesi Covid-PCR tarama testleri yapılarak bulaş riski minimuma indiriliyor.
 • CPAP titrasyonu sadece hastanede uygulanmıyor. Otomatik cihazların evde belli süre kullanılmasından sonra tedaviye karar veriliyor. 
 • Ağır Vasıta Sürücülerinde Simülatör Destekli Uykululuk Testi, araştırma sonuçları tamamlandıktan sonra klinik uygulamaya geçildiğinde, Türkiye’de (ve dünyada) hastanede ilk kez yapılan bir uygulama olacağı için çok büyük önem arz ediyor.

SIK SORULAN SORULAR

 • Uyku apnesinin gece görülen belirtileri horlama, huzursuz uyku, tanıklı solunum durmaları, gece terlemeleri, reflü, sık idrara kalkmadır.
 • Gündüz semptomları arasında; sabah yorgun ve baş ağrısı ile uyanma, ağız kuruluğu, gündüz aşırı uykululuk hali, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ve depresif duygudurum bulunuyor.
 • Uykuya dalmakta güçlük (İnsomni), uyurgezerlik (parasomni), huzursuz bacak sendromu, REM davranış bozukluğu da bölümümüzdeki tetkiklerle yönlendirilecek tedavi içi gruplar arasındadır.
 • İlaç tedavisine iyi yanıt vermeyen hipertansiyon, diyabeti kalp rahatsızlığı, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) durumlarında da eşlik eden bir uyku apnesi olup olmadığı sorgulanmalıdır.
Bölümümüz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nın uzmanlık alanı içinde faaliyet göstermektedir.
İçerik ve komplikasyonları itibariyle multidisipliner bir yaklaşım ile nöroloji, kulak burun boğaz, kardiyoloji, iç hastalıkları, endokrinoloji, psikiyatri ve aile hekimliği uzmanlık alanlarını da yakından ilgilendirmektedir.
 • Evde kardiyorespiratuvar uyku testi
 • Uyku laboratuvarında polisomnografi
 • Gündüz Çoklu Uyku Latanse Testi
 • Ağır Vasıta Sürücülerinde Simülatör Destekli Uykululuk Testi (Araştırma aşamasında)