Solunum Sağlığı Merkezimiz, solunum sistemiyle ilgili tüm şikâyet ve rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için deneyimli uzmanları, dünya standartlarında teknik donanımı ve en güncel yaklaşımlarla hizmet veriyor. Sırt ağrılarından, uyku bozukluklarına solunumu güçleştiren ya da solunum sisteminden kaynaklı bütün hastalıkların tanısı ve izlemi için gerekli tetkik ve testlerin yapılabildiği merkezimizde uzmanlarımız, hastalarımıza ideal tedavi yöntemlerini ve uygulamaları sunmak amacıyla disiplinler arası bir anlayışla çalışıyor.

Solunum Sağlığı Grubu çatısı altında şu birim ve poliklinikler hizmet veriyor:


GÖĞÜS HASTALIKLARI

Koç Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği, geniş ve yetkin kadrosuyla ülkemizde referans bir merkez olarak faaliyet gösteriyor. Kliniğimiz çeşitli akciğer hastalıklarının tanı, tedavi ve takibi aşamasında görev yapıyor. Bu hastalıklar arasında “Astım, KOAH, akciğer kanseri, pulmoner emboli, interstisyel akciğer hastalıkları” en sık karşılaşılanların başında sıralanıyor. Özellikle akciğer kanseri ve interstisyel akciğer hastalıkları alanında tüm süreç,  hem tanı hem de tedavi takibi sırasında multidisipliner yaklaşımla düzenlenen konseylerin ışığında yönetiliyor.


SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ

Koç Üniversitesi Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği’nde göğüs hastalıkları uzmanı ile düzenli görüşmelerde öncelikle sağlıklı sigara bırakma yöntemleri hakkında bilgi veriliyor. Sigara bırakma sürecinin tüm aşamalarında yaşanan sorunlarla ilgili uzmanlarımız, hastalarımıza destek sağlıyor. Polikliniğimizde sigara bırakma sürecini zorlaştıran yoksunluk belirtilerini en aza indirmek için önerilecek Sağlık Bakanlığı onaylı sigara bırakma tedavileri uygulanıyor. Ayrıca hastalarımız, program dahilinde beslenme ve diyet uzmanı ve psikolog desteğinden de faydalanabiliyor.


ALERJİ POLİKLİNİĞİ

Koç Üniversitesi Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölümü olarak Koç Üniversitesi Hastanesi’nin kuruluşundan itibaren erişkin hastalara üst ve alt solunum yolu ile deri, besin ve ilaç alerjilerinin tanı ve tedavi hizmetini sunuyoruz. Koç Üniversitesi Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölümü, bilimsel ve etik yaklaşımı, verdiği en ileri tıbbi yaklaşımları ve akademik üretkenliği ile Türkiye’de alanındaki sağlık kurumları arasında en ön yer alıyor. Hastalara sunulan tıbbi hizmetlerde mükemmellik, kanıta dayalı uygulamalar ve hastanın tercihlerine saygı prensiplerinden ödün vermeyen bir yaklaşım benimseyen ekibimiz, bu yaklaşımından taviz vermeden çalışmalarını sürdürüyor. 
 

SOLUNUM LABORATUVARI

Solunum Laboratuvarımızda solunum sisteminin fizyolojik olarak değerlendirilmesi için gerekli test ve tetkikleri en güncel teknolojik cihazlar kullanılarak yapılıyor. Solunum sistemi hastalıklarından bazılarının tanısının konulması, nefes darlığının nedeninin belirlenmesinde, uygulanan tedaviye yanıtın takibinde, preoperatif değerlendirmelerde, maluliyet kararlarının verilmesinde solunum fonksiyon testlerinden elde edilen veriler kullanılıyor. Koç Üniversitesi Hastanesi Solunum Laboratuvarı, solunum sistemi işlevinin ölçülmesi ile ilgili olarak güncel literatürler doğrultusunda multidisipliner bir yaklaşımla hizmet sunuyor. Laboratuvarımızda Carefusion marka cihazlar kullanılıyor.


UYKU APNE POLİKLİNİĞİ VE UYKU LABORATUVARI

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Tıbbı Birimi’nde, ilk planda uykuda solunum bozuklukları (uyku apnesi) konusunda tanı ve tedavi uygulamaları yapılıyor. Gündüz Uyku Apne Polikliniği’nde görülen hastaların ya tüm gece polisomnografi için Uyku Laboratuvarımızda bir gece yatışları planlanıyor ya da kardiyorespiratuvar uyku testi ile daha sınırlı verilerle evde uyku testleri yapılıyor. Uzman ekibimiz, hastalarımızın şikayetlerinin zorluk derecesine, tercihlerine ve tedavi konusundaki alternatiflere göre hangi tetkikin daha uygun olduğuna birlikte karar veriyor.
 

GÖĞÜS CERRAHİSİ

Göğüs Cerrahisi Bölümümüzde, akciğer, plevra (akciğer zarı), özofagus (yemek borusu), trakea (nefes borusu), diyafram ve mediastinal cerrahiler mevcut son teknolojiyle gerçekleştiriliyor. Akciğer cerrahilerinin yüzde 90’a yakını, kapalı diye tabir ettiğimiz videotorakoskopik ve robotik yöntemlerle yapılabiliyor. Üniversite hastanemizde multidisipliner yaklaşımın tüm avantajları kullanılarak en sık görülen rahatsızlıklardan en nadir rastlanan hastalıklara kadar geniş bir yelpazede hasta profiline hizmet ediyoruz.