Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Genel Pediatri bölümümüz 0-18 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlerin (adolesanların) öncelikle koruyucu sağlık hizmetlerini, gereklilik halinde ise tüm tetkik ve tedavi hizmetlerini yürütüyor. 

Bebek dostu hastane olarak en önemli hedeflerimizin başında anne sütünün desteklenmesi yer alıyor. Hastanemizde doğum yapan ve takip edilen tüm annelere emzirme danışmanlığı verililiyor.

Yenidoğan döneminde bütün bebeklerimize ayrıntılı yenidoğan metabolik tarama testi (Tandem MS, fenilketonüri, TSH, biyotinidaz, immün reaktif tripsinojen), işitme taraması ve görme taraması yapılıyor.

Deneyimli ve donanımlı ekibimiz tarafından yenidoğan döneminden itibaren tüm çocuklarda büyüme ve gelişme izleniyor. Çocuk bakımı ve beslenmesi konusunda ailelere bilgi veriliyor.

Çocuğun yaşına uygun mental-motor gelişimi destekleyici öneriler sunuluyor. Tüm yaş grupları psikolojik gelişim açısından takip ediliyor.

Yenidoğan döneminden itibaren Sağlık Bakanlığı aşı takviminde bulunan tüm aşılarla birlikte Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yer almayan diğer aşılar da (Rotavirüs, Meningokok ACWY, Meningokok B ve HPV aşıları gibi) uygulanıyor.

Çocukların yaşına ve gereksinimine göre vitamin ve mineral takviyesi sağlanıyor. Tüm yaş grupları sağlıklı beslenme ve egzersiz açısından değerlendiriliyor ve bu konularla ilgili öneriler ailelerle paylaşılıyor.

Ayrıca çocukluk çağı hastalıklar bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak akut ve kronik hastalıklara ilk basamak tedavi hizmetleri sağlanıyor. Gereklilik halinde ileri basamaklar için aileler ilgili branşlara yönlendiriliyor.

Koruyucu sağlık hizmetleri, hastalıklardan korumanın yanında erken tanı ve tedavi olanağı da sağlıyor.

Koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi edici hizmetlere kıyasla çok daha etkin bir alana sahip. Birimimizde görev yapan deneyimli uzman doktorlarımız Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin önerdiği koruyucu çocuk sağlığı önerilerini takip ediyor, en güncel yaklaşımları klinik pratikte de uyguluyor.

Çocuk yan dal polikliniklerine ilaveten aynı ünite içinde Tıbbi Genetik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Psikiyatrisi birimlerimiz, çocuk psikoloğumuz ve çocuk diyetisyenimiz de hizmet veriyor. Bu disiplinler arası bütüncül yaklaşım, izlem ve ayırıcı tanıda ailelere ve ekibimize kolaylık ve çabukluk sağlıyor. Ayrıca göz, kulak burun boğaz ve ortopedi bölümlerinde çocuk alanında deneyimli meslektaşlarımız ile iş birliği içinde çalışıyoruz.
 
 

Poliklinik

Hastanenin diğer birimlerinden ayrı şekilde konumlanan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğimizde geniş bekleme salonu ve oyun alanı ile çocuklarımızın bekleme dönemini keyifli ve güvenli geçirmesine özen gösteriyoruz. Poliklinik alanında ayrı bir oda sadece emzirme alanı olarak düzenlenmiş durumda. Çocuklarımızın laboratuvar tetkikleri başka bir alana gitmeye gerek kalmadan, bölümün içinde deneyimli çocuk hemşireleri tarafından gerekli numuneler alınarak yapılıyor. Poliklinik birimimiz içinde bulunan müşahede salonunda buhar tedavisi, enjeksiyon ve ateş takibi gibi kısa süreli takiplerin yapılabildiği 3 yataklı alanımız yer alıyor. 

Polikliniğimiz hafta içi 08.00-20.00, Cumartesi günü 08.00-18.00 saatleri arasında ve diğer saatlerde acil birimi ile 24 saat kesintisiz uzman çocuk doktor kadrosu ile hizmet veriyor. Her hastamıza 30 dakika ayırıyoruz ve ekibimiz muayene süresi içinde aile ve çocuk için gerekli tüm değerlendirmeleri yapıyor.
Poliklinik randevusu 0850 250 8250 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğinin üst katında bulunan servisimiz, tek hastaya özel olacak şekilde dizayn edilmiş 24 odadan oluşuyor. Tüm detaylar, yatışı gereken çocuk hastalarımız için güvenli, anne ve babanın çocuğun yanında kalmasını destekleyecek şekilde tasarlandı. İhtiyaç halinde izolasyon odalarımız da bulunuyor. Servis içinde çocuk oyun odası ve çocuk eğitim odası yer alıyor. Servisimizde bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanımız sürekli hizmet veriyor. Hastayı birincil takip eden hekim ile servis uzmanı iş birliği içinde çalışıyor ve gerekli durumlarda diğer bilim dallarından konsültasyon isteniyor. Ayrıca kronik hastalığı nedeniyle izlenen çocuklarımız ve ailelerinin zorluklarla baş etmelerini kolaylaştırabilmek amacıyla konusunda deneyimli bir psikolog tarafından Mutlu Çocuk, Mutlu Aile Programı yürütülüyor.


Mutlu Çocuk, Mutlu Aile Programı


Tanı ve tedavi sürecinde hastane tecrübesi hem çocuklar hem de aileleri için zorlayıcı olabiliyor. Koç Üniversitesi Hastanesi Çocuk-Pediatri Bölümü olarak, çocuklarımıza ve ailelerine daha iyi destek olabilmek amacı ile Türkiye’de alana öncülük edeceğine inandığımız Mutlu Çocuk, Mutlu Aile Programı’nı kurduk. “Bebek Dostu Hastane” unvanımızdan esinlenerek bu program aracılığıyla ayrıca çocuk dostu bir hastane olmayı hayal ettik. Programımız, hastaneye gelen çocukların ve ailelerinin karşılaşabilecekleri çeşitli zorluklarla, hastalık veya fiziksel yaralanma gibi durumlarla baş etmelerine yardımcı olmak için tasarlandı. Bu kapsamda hastanedeki tedavi ve hizmetler bütünleyici bir yaklaşımla uygulanarak, çocuk odaklı bir sistemde sunuluyor. Çocuk gelişimi ve tıbbi prosedürler hakkında uzmanlaşmış ekibimiz dışavurumcu sanat terapileri ve oyun terapisi yöntemlerini kullanıyor. Böylece tanı veya tedavi sürecinin stres yükünü azaltmayı, çocukların ve ailelerinin hastane tecrübesini olumlu bir şekilde dönüştürmeyi ve kronik hastalık, yaralanma veya fiziksel engellerin çocuk gelişimi üzerindeki olası etkilerini önlemeyi amaçlıyorlar. 

Mutlu Çocuk, Mutlu Aile Programı’nın altında; tanı ve tedavi odaklı hastane oyunu, duygusal sorunlara yönelik dışavurumcu sanat terapileri, öğrenciler ve hastane dışından yetişkinler tarafından yürütülen gönüllü etkinlikleri ve Milli Eğitim Bakanlığı destekli hastane sınıfı çalışmaları yürütülüyor. Bütün bu çalışmalar sonucunda çocuklarımızın hastanedeki yaşam kalitesini artıyor ve hastane sonrası hayata uyumlarını kolaylaşıyor.